کابل (پژواک، ١٧ اسد ٩٨): تيم انتخاباتى صلح و اعتدال به رهبرى حنيف اتمر، اعلام کرد که همه رهبران اين تيم تصمیم گرفته اند تا در روند کنونی انتخابات، کمپاین خود را متوقف ساخته و به تعلیق قرار دهند.
اين مطلب، در خبرنامه اى که از سوى اين تيم به نشر رسيده، بيان شده است.
قابل ذکر است که معاون اول اين تيم؛ يونس قانونى و معاون دوم آن محمد محقق است. همچنان عطامحمد نور رئيس اجرايى جمعيت اسلامى و ديگر چهره هاى سياسى در اين تيم شامل هستند.
در خبرنامه آمده است که افغانستان، امروز در وضعیت حساس و سرنوشت ساز قرار دارد. در حالیکه مردم ما در معرض تهدیدات فزاینده قرار دارند، فرصت هايی نیز در دسترس است که اگر از آن استفاده بهینه صورت گیرد، امکان گذار از شرایط حساس کنونی و رسیدن به صلح و رفاه میسر خواهد شد. امروز رسالت تاریخی همه ما افغان ها این است که از وضعیت خود و کشور عزیز مان درک واقع بینانه داشته و نگذاریم فرصت های موجود از دست برود که در آن صورت مسوولیت تاریخی متوجه ما خواهد بود.
منبع افزوده است، طوریکه به هموطنان عزیز ما مبرهن است، روند ملی انتخابات به دلیل اقدامات غیر قانونی و بی باکانه تیم حاکم خدشه دار شده و اعتبار خود را کاملاً‌ از دست داده است. با وجود تلاش های جدی و متواتر تیم صلح و اعتدال در همکاری با سایر تیم های انتخاباتی در چارچوب شورای هماهنگی نامزدان،‌ به شمول اقدام در مورد تعلیق یک هفته یی کمپاین های انتخاباتی،‌ متاسفانه اصلاحات لازم به میان نیامده و مداخلات عریان دستگاه ارگ تا امروز ادامه دارد.
منبع نوشته است که با دوام چنین وضعیت، امروزه هیچ اطمینانی در مورد شفافیت انتخابات و تضمین فضای آزاد و عادلانه برای انتخابات وجود ندارد. همچنان، امنیت به مثابه مهمترین عنصر برای برگزاری انتخابات بیشتر از پیش به وخامت گراییده است. با گذشت هر روز تهدیدات علیه روند انتخابات افزایش یافته و تداوم این وضعیت نه تنها برای تیم های انتخاباتی و فعالیت های کمپاینی شان در سرتاسر کشور تهدید آمیز است، بلکه زندگی میلیون ها افغان را که باید در انتخابات اشتراک کنند، به خطر مواجه می سازد.
در خبرنامه همچنان تصريح شده است که تیم صلح و اعتدال، در حالیکه به هدف شرکت در انتخابات ریاست جمهوری میزان ۱۳۹۸ پا به عرصه سیاسی کشور نهاده است، از همان آغاز تلاش برای صلح را نیز در محراق توجه خود قرار داده و در تمام روند ها و گفتگو های بین الافغانی معطوف به صلح سهم فعال گرفته است.
منبع افزوده است: "دیدگاه ما از تلاش های موازی در دو عرصه انتخابات و صلح همواره این بوده که هر دو روند مذکور برای افغانستان دارای اهمیت حیاتی می باشند؛ ولی در حالیکه پروسه صلح به پیشرفت نایل گردیده، مبرهن است که افزایش ناامنی ها و بی ثباتی سیاسی مرتبط به پروسه انتخابات و همچنان تهدیدات بالقوه در مقابل انتخابات، به یقین روند صلح را متضرر خواهد ساخت."
در خبرنامه اضافه شده است که به باور آنان،‌ امروزه خواست و آرمان مردم افغانستان تامین صلح سرتاسری است. پروسه صلح به مرحله حساس و سرنوشت ساز رسیده و امید برای دستیابی به صلح پایدار از هر زمان دیگر بیشتر شده است. مردم ما از رهبران خود می خواهند تا این فرصت تاریخی را از دست نداده و با تمام تلاش و پشتکار در راه صلح قدم بگذارند.
منبع نوشته است که بنابراین،‌ با در نظر داشت موارد فوق تیم صلح و اعتدال با وحدت نظر همه رهبران تیم و با رعایت قانون اساسی و سایر اسناد تقنینی نافذ در کشور و با حفظ تمام حقوق و امتیازات قانونی خویش،‌ تصمیم گرفته است تا در روند کنونی انتخابات کمپاین خود را متوقف ساخته و به تعلیق قرار دهد.
اما اين تيم گفته است که رهبری تیم صلح و اعتدال با در نظر داشت وضع متغیر در کشور، نقش خود را متواتر تحت مطالعه قرار داده و در تطابق با شرایط و انکشافات سیاسی آینده تصامیم لازم را اتخاذ خواهد نمود.

 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.