کابل (پژواک،۲۴سنبله ۹۸): برخى اعضای مشرانوجرگه، شرايط کنونى کشور را مساعد براى انتخابات نمى دانند و مى گويند که برخى شاهراه ها مسدود است و حکومت بايد براى برگزارى انتخابات، امنيت را تامين کند.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری، در ششم میزان سال روان برگزار شود.
مولوی عبدالله قرلق منشی مشرانو جرگه که در نشست امروز این جرگه صحبت مى کرد، نبود امنیت  را از چالش های عمده فرا راه برگزاری انتخابات خواند.
وی افزود: «باید اول برای یک پروسه بسترسازی شود و بعد یک روند عملی شود، در حال حاضر شرایط برای برگزاری انتخابات سراسری فراهم نیست، مسیر تخار الی کندز، بلخ الی جوزجان، جوزجان الی فاریاب، بلخ الی سرپل و برخی شاهراه های دیگر مسدود است.»
موصوف خواهان زمینه سازی برای یک انتخابات شفاف و سرتاسری شد و گفت: «اگر زمینه مساعد نشود، مردم در انتخابات شرکت نخواهند کرد، هیچ کس آماده نیست به خاطر یک نامزد انتخابات خود را قربانی کند.»
انار کلی هنریار نماینده مردم در مشرانو جرگه نیز گفت که تا هنوز مواد حساس انتخابات به برخى ولايت ها نرسيده است که بايد در مورد اقدام شود. 
اما کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که مطابق تقويم، انتقال مواد حساس انتخاباتی از کابل به مراکز ۳۳ ولایت، روز گذشته تکمیل شده و روند انتقال آن به مراکز ولسوالی ها و قریه ها نيز آغاز شده است.
شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز خواهان تامین امنیت به خصوص شاهراه ها شدند و گفتند که امنیت برای انتخابات و هر پروسه ملى، مهم و حیاتی است.
محمد علم ایزدیار نایب اول مشرانو جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، از حکومت خواست تا زمینه امنیت سراسری را فراهم سازد و راه های مواصلاتی مسدود شده را باز کند تا مردم در فضای امن به پای صندوق های رای بروند .
او گفت که شرکت مردم در انتخابات سبب شفافیت در اين پروسه می شود و باید زمینه اشتراک گسترده مردم فراهم شود.
وی همچنان گفت که برای برگزاری انتخابات زمان اندک باقی مانده و باید برنامه هايی روی دست گرفته شود که مواد حساس انتخاباتی، به وقت معین آن به مراکز راهی دهی انتقال شود.
ایزدیار گفت: «پروسه انتخابات به یک روند بی باوری مبدل شده است و باید همه برای مشارکت گسترده مردم کار بکنند و مسئولان بی طرفی شانرا حفظ کنند تا این پروسه مشروعیت داشته باشد.»
عبدالعزیز ابراهیمی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در صحبت با پژواک گفت که مواد حساس انتخاباتی از طریق هوا و زمین، به مراکز ولايات انتقال یافته و گزارش آن با نهادهای ناظر انتخاباتی و نامزدان ریاست جمهوری نیز شریک شده است.
وی اظهار امیدواری کرد تا وضعیت امنیتی در روز انتخابات بهتر شود تا مردم بتوانند در فضای امن به پای صندوق هاى راى بروند.
او چالش های امنیتی را یک مشکل جدی در راستای برگزاری انتخابات دانسته گفت که مسوولان امنیتی به کمیسیون تعهد سپرده اند که وضعیت امنیتی تا روز انتخابات بهتر می شود.
 

Add new comment

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.